Cestovanie je zážitok otvárajúci myseľ a môže byť ešte obohacujúce, keď sa obklopíme v prírode. Skúsenosti s chirpením vtákov, vôňami stromov a pohľadom na miesta, ktoré ľudstvo nedotknuté, je skvelý spôsob, ako obnoviť energiu a nájsť pokoj.

Ale ako jeden konkrétny dobrodruh zistila, divočina môže byť aj strašne nebezpečné miesto. Jeho zručnosti prežitia boli presunuté do ich hraníc, keď sa pustil do cesty do amazonského dažďového pralesa, ktorý sa neočakávaným zásahom …

Yosseph alebo “Yossi” Ghinsberg neboli obyčajní ľudia. Narodil sa v Tel Avive v roku 1959 a cestoval po svete, optimistický, ale nevedel, že sa stretne s životnou alebo smrťou, ktorá sa nikdy nezastavila.

Ako mladý muž vstúpil do izraelskej armády. K jeho radosti, ako námořník nábor, on nielen musel cestovať von z krajiny, ale tiež sa dozvedel veľa tipov na prežitie, stal sa fit a silný, a ušetril veľa peňazí.

Nakoniec sa Yossi inšpiroval k cestovaniu do Venezuely knihou Henriho Charrière Papillon , autobiografii o tom, že je neoprávnene odsúdený za vraždu vo Francúzsku, že je uväznený vo Francúzskej Guyane a nakoniec uteká do Venezuely.

Takže Yossi urobil výlet. Počas cesty z Venezuely do Kolumbie, aby ďalej preskúmala Južnú Ameriku, sa Yossi stretol s mužom menom Marcusom Stammom, učiteľom zo Švajčiarska. Obaja cestovali spolu, tentokrát do La Paz v Bolívii.

Čoskoro po príchode do La Paz, dvaja noví priatelia šli turistikou v amazonskom dažďovom pralese. Zatiaľ čo plánovali výlet na detaily, narazili na ďalšie dychtivý prieskumník: Kevin Gale, americký fotograf divočiny, ktorý nemohol čakať na zachytenie Amazonky.

Pred nástupom do Amazonu sa rakúsky muž Karl Ruprechter priblížil k Yossim a jeho priateľom v La Paze. Tvrdil, že je geológ, aby našiel zlatý lom a zapôsobil na trio so znalosťou terénu. Neváhali ho nasledovať do obrovskej a nebezpečnej púšte.

Začali svoju cestu k zlatému lomu v malej dedine Asariamas. Miestni obyvatelia boli láskaví a príjemní, dávajú im zásoby, ale aj zlovestné varovanie: džungľa má veľkú hrozbu.

Ale v ich cestách, muži nevedeli upozornenia; Koniec koncov, Karl bol odborník, a boli to štyria zdraví muži so silným túlať sa. Skupina putoval do džungle, pripravený k boju akúkoľvek prekážku … no, nie prekážka.

Marcus Stramm, švajčiarsky učiteľ, začal vyvíjať pätku. Po dlhých dňoch sa infekcia stala čoraz bolestivejšou. On spomaľoval skupinu – a oni prežili jedlo.

Karl mal brokovnicu na lov, ale jediná vec, ktorú skupina mohla nájsť, boli opice. Jedenie ich bolo zle, ale turisti hladoveli. Nakoniec si grilovali svoju prvú opičku, ale už oslabený Marcus odmietol dopriať.

Keď sa podmienka Marcusa zhoršila, skupina už nemohla pokračovať v chôdzi k Karlovmu sľubovanému zlatému lomu. Namiesto toho postavili raft a pokúsili sa plávať po rieke Tuichi. Potom sa Karl začal správať podozrievavo a vystrašený. Zrejme ani nemohol plávať. Čo sa ešte skrýval?

Zo strachu z vody sa Karl vrátil späť do najbližšej dediny pešo a vzal so sebou slabého Marcusa. Yossi a Kevin si mysleli, že sa budú dobre plaviť, ale čoskoro zasiahnu silný prúd. Kevin plával na breh, ale Yossi nemal tak šťastie.

Potom, čo sa dostal do vodopádu, Yossi zasiahol hlavu na ostré skaly na ceste. Po pol hodinu bojoval, aby udržal svoju zranenú hlavu nad vodou a dýchal pre každý záchranný dych.

Keď sa voda konečne upokojila, Yossi plával na breh. Avšak v okamihu, keď vstúpil na zem, bol zahltený pocitom zhovievavosti. Bol sám v strede amazonského dažďového pralesa. Ako by prežil?

Yossiho duchovia sa zdvihli, keď si všimol, že batoh zázračne odpočíval na brehu rieky. Okrem niektorých užitočných spotrebných materiálov taška obsahovala špeciálnu knihu. Počas holokaustu priniesla Yossiho strýka veľa šťastia, a teraz by snáď pomohlo udržať Yossiho nažive.

Prvé nebezpečenstvo, ktoré Yossi narazil, bol diviak. Chovné kanóny majú tendenciu byť extrémne agresívne a môžu sa roztrhnúť priamo cez kožu s ich kly. Yossi bežal po svojom živote cez džungľu, nakoniec roztlieskaval kanárku, ale tiež sa opotreboval.

Menej ako týždeň do svojej osamelosti si Yossi všimol niečo na oblohe. Keď sa priblížil, uvedomil si, že ide o lietadlo – ten istý typ, do ktorého odletel do La Paz. Zúfalý, zavolal a mával rukami hore a dole, ale prešiel bez povšimnutia.

O pár nocí neskôr sa Yossi prebudil v nesnesiteľných bolestiach. Srdce a bolesť po celom tele a nemohol prísť na to, prečo. Až keď slnko nevyšlo, nevšimol si, že spal na hniezde termitov!

Po prvom týždni bola potravina Yossiho preč a taká bola jeho energia. Cítil hlad, ako si nikdy nepredstavoval. Hľadal ovocie a vtáčie vajcia a jedol mŕtve opice, keď ich spozoroval.

Napriek jeho úsiliu udržať sa v krmive, Yossi rýchlo stratil váhu. Aby to bolo ešte horšie, bol dehydrovaný, spánok zbavený, zranený z vodopádu a zakrytý termitovými kousnutiami. Naozaj potreboval prestávku, ale džungľa sa naňho neusilovala.

Akonáhle konečne spal, bol náhle zobudený zvuk zavrčania. Hneď ako sa jeho oči prispôsobili temnote, uvedomil si, že sa pozerá priamo do očí plne dospelého jaguára, pripraveného odraziť sa.

Srdce, ktoré mu takmer vybočilo zo svojej hrude, prenieslo jeho inštinkt. Dotkol sa svojho zapaľovača a jeho komára odpudzujúceho čo najrýchlejšie, čím vytvoril plameňomet, aby vystrašil jagu. Našťastie to fungovalo, ale stalo sa takmer nemožné, aby paranoidný Yossi potom zaspal.

Fauna džungle bola zjavnou hrozbou, ale flóra a podnebie boli rovnako nebezpečné. Keď štyri ľudia začali chodiť, dažďová sezóna bola ešte dva týždne, ale teraz? Prišiel po celý deň, vytváral povodne a hrozí, že Yossiho znovu utopí.

Keďže Yossi bol príliš zaneprázdnený a snažil sa preniknúť cez hlbokú vodu, nemohol už sledovať jeho krok. Predtým, ako mohol napraviť svoju chybu, sa však ocitol v plávach. Len keď prijal jeho osud, záplavy sa posunuli a on sa vytiahol.

Ponožky a topánky boli mokré a špinavé príliš dlho a začal sa vyvíjať infekcia chodidla. Odvrátiť sa od bolesti, aby mohol pokračovať v chôdzi, urobil jedinú vec, o ktorej si mohol myslieť …

Yossi sa otočil na hniezde mníchov, nechal ich všade bodnúť. Adrenalín prešiel cez svoje telo a zistil silu, aby pokračoval. Z ničoho si všimol ženu vedľa neho. Nemohol uveriť jeho očami. V nasledujúcich dňoch strávili v druhej spoločnosti, jej prítomnosť posilňovala jeho vôľu žiť. Ale kto bol ona?

O pár dní neskôr sa prebudil bez bolesti, ale aj bez tajomnej ženy. Zdalo sa to príliš dobré, aby to bola pravda. Bola to halucinácie. Po tejto realizácii Yossi padol na kolená, plakal a začal sa modliť za to, že jeho utrpenie skončilo.

Zrazu počul vágny zvuk motora prichádzajúceho z rieky. Prišiel na to, že to bolo iné lietadlo, ktoré by si ho nevšimlo, ale napriek tomu sledoval hluk. Akonáhle sa dostal do vody, všimol si loď v diaľke.

Loď bola nielen skutočná, ale aj Tico Tudela, bolívsky rybár spolu s Kevinom Galem. Kevin za tri dni dosiahla civilizáciu a prosil miestnych obyvateľov, aby mu pomohli hľadať svojho priateľa. Yossi bol naštvaný vidieť Kevina, ale premýšľal nad tým, čo sa stalo s Karlom a Marcusom.

Yossi stratil viac ako 30 libier počas svojich 3 týždňov na pokraji smrti. Medzitým sa Karl a Marcus nikde nenašli. Neskôr sa Yossi dozvedel, že Karl bol vyhľadávaným zločincom, ktorý predtým vzal cudzincov do džungle.

Počas nasledujúceho 3-mesačného pobytu v nemocnici Yossi zopakoval krásu a nebezpečenstvo džungle znova a znova v hlave. Každý, kto počul jeho príbeh, si myslel, že je blázon, ale cítil tak vďačný miestnym ľuďom, že sa chcel vrátiť.

Keď sa Yossi vrátil do Bolívie, miestni ľudia ho potešili. Chvíľu sa tam presťahoval a pomohol vybudovať ekologickú chatu, z ktorej by domorodí ľudia mohli profitovať. Pracoval tiež na ochrane intelektuálnych vlastností ľudí v tomto regióne.

Yossi tiež publikoval niekoľko kníh, vrátane vlastnej autobiografie nazvanej Back From Tuichi: Búrlivý príbeh prežitia v Amazonskom dažďovom pralese a cestoval po zemeguľu s inšpiratívnymi prejavmi. Jeho idol Henri Charrière by bol hrdý.

V roku 2017 boli knihy Yossiho upravené do filmu Jungle a on ho vykresľoval nikto iný ako Daniel Radcliffe. Hra, samozrejme, bola oveľa bezpečnejšia ako žiť. Film, ironicky, bol k dispozícii pre streamovanie na Amazon.

Kevin a Yossi zostali priateľmi. Po tom, čo som sa objavil na docuseries I Should Not Alive , bol Kevin tiež zapojený do produkcie džungle . Hoci pokračoval vo svojej láske k fotografovaniu, nebol tak rád, že sa vrátil k dažďovému pralesu ako Yossi.

Dvaja prežili by nikdy nezabudli na svoj osudný výlet do Amazonky. Nechápali, prečo ich Karl vzal do lesa a hlboko oplakávali svojho strateného priateľa Marcusa. Ale ich dobrodružstvo zmenilo celý svoj život: ani jeden z nich by nezmenil svoje rozhodnutie robiť túto túru, aj keď by to bolo možné.